sciezka edukacyjna

telefon:
74 851 63 93
fax:

e-mail:
biuro@puoswidnica.pl

Zasady

ZASADY KORZYSTANIA ZE ÅšRODOWISKA

w PrzedsiÄ™biorstwie Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. Zawiszów

 

I. WYMAGANIA/WYTYCZNE DLA DOSTAWCÓW

 

Wytyczne dla dostawców – zapewnienie, poprzez szkolenia i materiaÅ‚y informacyjne, że nasi dostawcy osiÄ…gajÄ… wymagane przez nas standardy.

W celu stałego ponoszenia jakości należy zdefiniować i udokumentować wymagania, jakie muszą spełniać dostawcy oraz prowadzić ich ocenę.

Przekazywać oczekiwania klientów koÅ„cowych na wszystkich etapach dostaw.

 

Dostawca winien dysponować odpowiednimi Å›rodkami i bazÄ… do prowadzenia swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci jak również posiadać przewidziane prawem decyzje administracyjne zezwalajÄ…ce na prowadzenie tego typu dziaÅ‚alnoÅ›ci.

 

II.Podstawowe cechy jakimi winien charakteryzować się dostawca:

  • Niezawodność – zaangażowanie - elastyczność

  • Kompetencja organizacyjna – zapewnienie że dostawcy sÄ… wystarczajÄ…co odpowiedzialni za zaopatrzenie dysponujÄ… wiedzÄ…, kwalifikacjami i doÅ›wiadczeniem pozwalajÄ…cym wÅ‚Ä…czyć naszÄ… PolitykÄ™ JakoÅ›ci i ÅšrodowiskowÄ… do zarzÄ…dzania Å‚aÅ„cuchem dostaw

  • Kwalifikacja i monitoring dostawców – zapewnienie, że nowi i dotychczasowi dostawcy rozumiejÄ… aspekty Å›rodowiskowe w naszej firmie i ich przestrzegajÄ…

III. Wykaz aspektów Å›rodowiskowych w firmie

 

Wykaz aspektów Å›rodowiskowych jest w posiadaniu PrzedsiÄ™biorstwa Utylizacji Odpadów Sp. z o.o.

 

IV. WYTYCZNE DLA DOSTAWCÓW ODPADÓW

  • Åšrodki transportu

  • Å›rodki transportowe winny być w dobrym stanie technicznym

    • bez wycieków pÅ‚ynów i oleju

    • wÅ‚aÅ›ciwymi parametrami emitowanych spalin

    • odpowiednio oznakowane

Podczas transportu odpadów na terenie zakÅ‚adu, zawsze należy zabezpieczyć je przed dostÄ™pem osób niepowoÅ‚anych.

Samochód sÅ‚użący jako Å›rodek transportu należy parkować z dala od miejsc, gdzie mogÅ‚oby dojść do zanieczyszczenia wody. (wyciek)

  • Pracownicy dziaÅ‚ajÄ…cy w imieniu dostawcy mogÄ… poruszać siÄ™ po terenie PrzedsiÄ™biorstwa Utylizacji Odpadów Sp.z o.o. tylko w miejscach wyznaczonych do odbioru odpadów

  • Zakazuje siÄ™ pracownikom dostawców uruchamiania jakichkolwiek urzÄ…dzeÅ„ znajdujÄ…cych siÄ™ na terenie PrzedsiÄ™biorstwa Utylizacji Odpadów Sp. z o.o.

  • Na terenie PrzedsiÄ™biorstwa Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. zakazuje siÄ™ używać otwartego ognia na przykÅ‚ad palić papierosy itp.

 

 

 

 

  1. Dodatkowe Å›rodki ostrożnoÅ›ci przy transporcie odpadów:

 

 

  1. Środki ostrożności na terenie zakładu

 

  • ZgÅ‚osić pierwszemu napotkanemu pracownikowi firmy wszelkie zauważone awarie i sytuacje awaryjne a przede wszystkim pożar

  • W razie wypadku wszelkie rozlane substancje należy odgrodzić i zebrać, używajÄ…c do tego celu obojÄ™tnych substancji pochÅ‚aniajÄ…cych, np. trocin, ziemi okrzemkowej lub piasku.

  • zaabsorbowane chemikalia należy zebrać, np. przy pomocy Å‚opaty, do pojemnika z tworzywa

 

  1. Wymagania personelu dostawcy

 

  • Zatrudnianie pracowników odpowiednio wykwalifikowanych.

  • Utrzymywanie terenu zakÅ‚adu odbiorcy odpadów w staÅ‚ej czystoÅ›ci /nie zaÅ›miecanie/

  • JeÅ›li to możliwe prowadzenie selektywnego gromadzenia odpadów

  • PrawidÅ‚owe utrzymanie i kontrola stanu technicznego posiadanych urzÄ…dzeÅ„ i aparatury

  • Przestrzeganie wytycznych eksploatacji wydzielonych miejsc tymczasowego gromadzenia odpadów

 

 

VI. INFORMACJE DOTYCZACE ZAUWAÅ»ONYCH WYPADKÓW LUB SYSTUACJI AWARYJNYCH

 

Przy zaistnieniu wypadku należy postÄ™pować zgodnie z instrukcjÄ… ogólna pierwszej pomocy w miejscu wypadku, ZaÅ‚Ä…cznik nr 1 do Zasad.

 

TELEFONY AWARYJNE

 

Wypadek przy pracy, tel. 74 8516393,

Pożar, tel . 998

Awaria, tel . 74 8516393, 693 201 744, 605 849 808

 

Inne zauważone nieprawidłowe zdarzenia, tel . 74 8516393,

 

Åšwidnica, dnia 14.11.2011 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZaÅ‚Ä…cznik 1 do Zasad korzystania ze Å›rodowiska w PrzedsiÄ™biorstwie Utylizacji Odpadów Sp. z o.o., Zawiszów 5.

 

Instrukcja ogólna pierwszej pomocy w miejscu wypadku



Pierwszą czynnością jaką należy wykonać na miejscu zdarzenia, jest sprawdzenie czy człowiek żyje i czy jest przytomny. W celu sprawdzenia czy są zachowane podstawowe czynności życiowe należy:

ï‚·         sprawdzić, czy poszkodowany oddycha

ï‚·         sprawdzić, czy jest wyczuwalne tÄ™tno na tÄ™tnicy szyjnej

ï‚·         sprawdzić, czy i w jakim stopniu zachowana jest Å›wiadomość (kontakt z otoczeniem)

W celu sprawdzenia, czy osoba ma zachowany oddech należy rozluźnić ubranie i zwrócić uwagÄ™ czy klatka piersiowa unosi siÄ™. Rytmiczne unoszenie klatki piersiowej jest najpewniejszym objawem zachowanej funkcji oddychania. Należy też przyÅ‚ożyć ucho do jamy ustnej i spróbować wyczuć strumieÅ„ wydychanego powietrza. Gdy stwierdzimy istnienie unoszenia klatki piersiowej lub wyczujemy strumieÅ„ wydychanego powietrza - Å›wiadczy to o zachowanej funkcji oddechu.

Sprawdzanie tÄ™tna wykonujemy zawsze na gÅ‚ównych naczyniach - czyli tÄ™tnicach szyjnych. NiewÅ‚aÅ›ciwe jest kontrolowanie funkcji tÄ™tna na tÄ™tnicach koÅ„czyn górnych (sÅ‚abe tÄ™tno może być niewyczuwalne). TÄ™tnica szyjna znajduje siÄ™ w zagÅ‚Ä™bieniu miÄ™dzy chrzÄ…stkami krtani (z przodu), a mięśniami szyi (z tyÅ‚u). TÄ™tno należy badać caÅ‚Ä… rÄ™kÄ… (palcami drugim, trzecim i czwartym), a nie kciukiem - kolejno na jednej, a potem na drugiej tÄ™tnicy szyjnej nigdy na obu jednoczeÅ›nie. Gdy wyczujemy tÄ™tno na chociaż jednej tÄ™tnicy szyjnej, Å›wiadczy to o zachowanej funkcji krążenia krwi (skutecznej czynnoÅ›ci serca).

W przypadku, gdy nie posiadamy kwalifikacji lub umiejÄ™tnoÅ›ci aby sprawdzić tÄ™tno lub gdy nie jesteÅ›my pewni, czy poszkodowany rzeczywiÅ›cie ma zatrzymane krążenie, dopuszcza siÄ™ (celem znacznego uproszczenia) "poszukiwanie oznak życia". Chodzi tu o odnalezienie oznak Å›wiadczÄ…cych o zachowaniu akcji serca, a których brak (zaznaczam - w znacznym uproszczeniu dziaÅ‚ania) Å›wiadczy o zatrzymaniu krążenia.

Po sprawdzeniu czynnoÅ›ci oddechu i krążenia - jeÅ›li sÄ… one zachowane należy ocenić, czy zachowany jest kontakt z otoczeniem - stopieÅ„ Å›wiadomoÅ›ci. IstniejÄ… różne fachowe skale oceny zaburzeÅ„ Å›wiadomoÅ›ci stosowane w medycynie (np. popularna skala Glasgow), lecz w sytuacji ratowania życia w miejscu wypadku najważniejsze jest ocenienie:

ï‚·         Czy poszkodowany reaguje na gÅ‚os, odpowiada na zadawane pytania i czy odpowiedzi sÄ… prawidÅ‚owe (czy zna dzieÅ„ tygodnia, miesiÄ…c, swoje nazwisko, czy wie co siÄ™ staÅ‚o).

ï‚·         Czy reaguje na bodźce dotykowe, np. delikatne uderzanie w ramiÄ™ i jaka jest reakcja (sÅ‚owna, grymas twarzy).

ï‚·         Czy poszkodowany zachowuje siÄ™ spokojnie, czy agresywnie.

ï‚·         Czy poszkodowany choruje na cukrzycÄ™, hemofiliÄ™, czy posiada stymulator serca lub czy ma padaczkÄ™. Sprawdzić, czy nie ma przy sobie dokumentów stwierdzajÄ…cych którÄ…Å› z tych chorób.

Gdy zachowana jest peÅ‚na przytomność lub gdy sÄ… stwierdzane tylko drobne zaburzenia (drobna niepamięć) poszkodowany wymaga tylko obserwacji do czasu przyjazdu pomocy fachowej. Gdy poszkodowany jest gÅ‚Ä™boko nieprzytomny, a zachowana jest funkcja oddechu i krążenia należy go uÅ‚ożyć na boku w tzw. pozycji bocznej ustalonej. Chorzy na cukrzycÄ™ posiadajÄ… zwykle książeczki cukrzycowe wydane przez oÅ›rodki diabetologiczne. Wówczas może zachodzić podejrzenie niedocukrzenia. JeÅ›li chory nie utraciÅ‚ zupeÅ‚nie przytomnoÅ›ci, lecz zgÅ‚asza osÅ‚abienie należy podać cukier, osÅ‚odzonÄ… herbatÄ™ (chorzy ci sÄ… poinstruowani i czÄ™sto przy sobie noszÄ… cukierki).Chorzy ze stymulatorami serca posiadajÄ… książeczki stymulatorowe. JeÅ›li poszkodowany posiada stymulator należy zgÅ‚osić ten fakt dyspozytorowi Pogotowia Ratunkowego.


Chorzy z
hemofiliÄ… posiadajÄ… specjalne książeczki wydane przez Instytut Hematologii w Warszawie. Należy wówczas zawsze podejrzewać, że w trakcie wypadku mogÅ‚o dojść do krwotoku lub wylewu do mózgu.

W sytuacji stwierdzenia braku tętna i oddechu przystępujemy do AKCJI REANIMACYJNEJ

AKCJA REANIMACYJNA

W przypadku stwierdzenia braku tętna i oddechu niezwłocznie należy przystąpić do akcji reanimacyjnej

Akcje prowadzimy wg zasady A - B - C.

ï‚·         A - AIRWAY- udrożnienie i uÅ‚ożenie

ï‚·         B - BREATH - oddech

ï‚·         C - CIRCULATION - krążenie (masaż serca)

UÅ‚ożenie i udrożnienie dróg oddechowych jest istotnym, wstÄ™pnym etapem akcji reanimacyjnej. Poszkodowanego należy uÅ‚ożyć na twardym podÅ‚ożu - najlepiej na ziemi. W celu udrożnienia dróg oddechowych należy otworzyć jamÄ™ ustnÄ… i sprawdzić czy nie znajduje siÄ™ tam jakieÅ› ciaÅ‚o obce, ewentualnie je wygarnąć. JeÅ›li chory posiada protezy zÄ™bowe należy je wyjąć. KolejnÄ… ważnÄ… czynnoÅ›ciÄ… jest uniesienie żuchwy. Czynność ta jest istotna, gdyż zapobiega zatkaniu dróg oddechowych przez zapadajÄ…cy siÄ™ jÄ™zyk. Polecane kiedyÅ› odchylanie gÅ‚owy jest niewskazane zwÅ‚aszcza u starszych osób lub u osób z urazem krÄ™gosÅ‚upa. Samo uniesienie żuchwy przeważnie wystarcza.

Po udrożnieniu przechodzimy do właściwej reanimacji. W przypadku jeśli zachowane jest tętno, a tylko brak oddechu wykonujemy tylko sztuczne oddychanie.

Masaż serca pośredni

Masaż serca poÅ›redni czyli wykonywany przez klatkÄ™ piersiowÄ… wykonujemy w ten sposób, że uciskamy 1/3 dolnÄ… mostka, czyli Å›rodkowej koÅ›ci klatki piersiowej do której przyczepione sÄ… żebra. PrawidÅ‚owy masaż serca wykonywać należy tak, aby uciskać tylko mostek a nie żebra, gdyż mogÄ… siÄ™ wtedy Å‚amać. W trakcie masażu serca mimo jego prawidÅ‚owego wykonywania żebra mogÄ… siÄ™ Å‚amać, nie należy siÄ™ tym zrażać lecz kontynuować. Masaż powinno siÄ™ wykonywać z czÄ™stoÅ›ciÄ… od 60-80 uciÅ›nięć na minutÄ™. Należy wziąć pod uwagÄ™ czas "na oddech", przejÅ›cie i udrożnienie. Przy uciÅ›niÄ™ciach wykonywanych co 1 sekundÄ™ (60/min.) otrzymujemy faktycznie czÄ™stość ok. 45 uciÅ›nięć na minutÄ™. CzÄ™sto spotyka siÄ™ (nawet w filmach szkoleniowych) rytm 60 uciÅ›nięć. Odliczanie "121, 122, 123..." jest charakterystyczne. Niestety tÄ™tno takie jest niewystarczajÄ…ce.
Dawniej uczono, że przed przystąpieniem do masażu należy 4-krotnie uderzyć pięścią w mostek. To uderzenie nazywane
uderzeniem przedsercowym czasami powoduje przywrócenie rytmu serca, jednak może również w pewnych sytuacjach powodować spore komplikacje i pogorszenie stanu pacjenta. Dlatego, zgodnie z zasadÄ… "po pierwsze nie szkodzić" nie stosujemy uderzenia przedsercowego.

U dzieci masaż wykonujemy w poÅ‚owie mostka, u noworodków uciskamy dwoma palcami z czÄ™stoÅ›ciÄ… 120/min, u starszych dzieci 1 rÄ™kÄ….

Oddech usta-usta, usta-nos.

Jedyną uznaną metodą oddechu zastępczego jest metoda usta-usta i usta nos. Pamiętamy, że najpierw należy udrożnić drogi oddechowe - usunąć ciała obce i protezy zębowe oraz unieść żuchwę.
    W tym celu należy uchwycić żuchwÄ™ w jej części Å›rodkowej kciukiem i palcem wskazujÄ…cym, podciÄ…gajÄ…c jÄ… ku górze. Można też zastosować tzw. rÄ™koczyn Esmarcha. polega on na oburÄ™cznym uchwyceniu żuchwy w okolicy jej kÄ…tów, aby maÅ‚e palce opieraÅ‚y siÄ™ na jej ramionach, kciuki w okolicy bródkowej, a pozostaÅ‚e palce opieraÅ‚y siÄ™ o trzon. NastÄ™pnie przesuwa siÄ™ żuchwÄ™ do przodu i ku górze, tak aby zÄ™by dolne znalazÅ‚y siÄ™ przed przednimi. Później wystarcza już zwykÅ‚e przytrzymywanie żuchwy w okolicy bródkowej. Dawniej celem udrożnienia zalecano odchylenie gÅ‚owy, jednak w przypadku np. obrażeÅ„ komunikacyjnych i majÄ…c na uwadze możliwość uszkodzenia krÄ™gosÅ‚upa, należy tej metody unikać. NastÄ™pnie przystÄ™pujemy do wÅ‚aÅ›ciwego sztucznego oddechu. Oddech usta-usta wykonujemy u dorosÅ‚ych najczęściej, metodÄ™ usta-nos wtedy, gdy doszÅ‚o do urazu, który znieksztaÅ‚ciÅ‚ twarzoczaszkÄ™. Przy oddechu usta-usta w trakcie wprowadzania powietrza przez usta zatykamy nos, odwrotnie w metodzie usta-nos (gdy ratownik swoimi ustami wdmuchuje powietrze przez nos ofiary - zatykamy usta). Należy pamiÄ™tać, że powietrza nie wtÅ‚aczamy zbyt gwaÅ‚townie, aby nie spowodować wtÅ‚oczenia powietrza do żoÅ‚Ä…dka. MajÄ…c na uwadze, że dostanie siÄ™ powietrza do żoÅ‚Ä…dka równoznaczne jest z brakiem skutecznej wentylacji oraz z możliwoÅ›ciÄ… zachÅ‚yÅ›niÄ™cia, wskazane jest obserwować klatkÄ™ piersiowÄ… pacjenta, która powinna opadać w trakcie samoistnego wydechu. Sygnalizuje nam to wÅ‚aÅ›ciwie prowadzonÄ… akcjÄ™ oddechowÄ….

U dzieci na ogóÅ‚ z uwagi na mniejszÄ… gÅ‚owÄ™ ratownik powietrze wdmuchuje zarówno przez jamÄ™ ustnÄ… i nos oraz pamiÄ™ta o mniejszej pojemnoÅ›ci pÅ‚uc.

Akcja reanimacyjna z jednoczesnym masażem serca i sztucznym oddychaniem

WedÅ‚ug niedawno jeszcze obowiÄ…zujÄ…cych standardów, sposób prowadzenia akcji rspan style=eanimacyjnej zależaÅ‚ od tego czy wykonujemy jÄ… sami (1 ratownik) czy akcjÄ™ wykonuje dwóch ratowników. Ponieważ prowadzenie akcji reanimacyjnej wymaga dużo wysiÅ‚ku fizycznego, jeÅ›li tylko jest to możliwe, wskazane jest aby wykonywaÅ‚o jÄ… dwóch ratowników, którzy mogÄ… co jakiÅ› czas zmieniać siÄ™ rolami.



WedÅ‚ug obowiÄ…zujÄ…cych standardów zalecanych przez AHA i  Resuscitation Council Europe wÅ‚aÅ›ciwym jest cykl:

ï‚·         2 szybkie gÅ‚Ä™bokie wdechy.

ï‚·         na 15 uciÅ›nięć mostka 2 wdechy.

niezależnie czy akcjÄ™ prowadzi jedna czy też dwie osoby (dawniej 1 ratownik 15:2; 2 ratowników 5:1)

W trakcie akcji co jakiÅ› czas należy sprawdzać, czy nastÄ…piÅ‚ powrót tÄ™tna i oddechu. JeÅ›li jest dwóch ratowników, ratownik wykonujÄ…cy oddech może co jakiÅ› czas sprawdzać tÄ™tno - a ten, który wykonuje masaż, sprawdzać, czy w trakcie oddychania, bÄ…dź samoistnie (powrót oddechu) unosi siÄ™ klatka piersiowa.

PAMIĘTAJMY! Choremu nieprzytomnemu nie podajemy żadnych tabletek
i nie wlewamy żadnych pÅ‚ynów do jamy ustnej. JeÅ›li doszÅ‚o do omdlenia należy chorego uÅ‚ożyć na wznak i unieść koÅ„czyny dolne, jeÅ›li stan nieprzytomnoÅ›ci przedÅ‚uża siÄ™ - uÅ‚ożyć w pozycji bocznej ustalonej. W przypadku drgawek - starać siÄ™ uÅ‚ożyć chorego i przytrzymać koÅ„czyny oraz starać siÄ™ zabezpieczyć jÄ™zyk przed przygryzieniem.



PAMIĘTAJ !!!

UmiejÄ™tność ratowania życia - to umiejÄ™tność, która może przydać siÄ™ każdemu.

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

 

  • Zatrucia substancjami chemicznymi przez drogi oddechowe - chorego umieÅ›cić w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu stosujÄ…c w razie omdlenia oddychanie sztuczne; jako odtrutkÄ™ podaje siÄ™ duże iloÅ›ci mleka, Å›rodki pobudzajÄ…ce i czarnÄ… kawÄ™, wzywajÄ…c jednoczeÅ›nie w cięższych przypadkach lekarza.

 

  • Zatrucia substancjami chemicznymi przez przewód pokarmowy - w zatruciach kwasem podajemy duże iloÅ›ci wody i odtrutkÄ™ w postaci wÄ™gla aktywowanego, tlenku magnezowego, nastÄ™pnie mleko, biaÅ‚ko Å›wieżego jaja, kleik owsiany itp.; w zatruciach zasadami podajemy jak najzimniejszy 1% kwas octowy, kwas mlekowy lub winowy i jak uprzednio mleko i biaÅ‚ko jaja; przy wewnÄ™trznych poparzeniach należy wprowadzić do organizmu dużo pÅ‚ynu aby rozcieÅ„czyć substancjÄ™ żrÄ…cÄ… w żadnym wypadku nie wolno stosować Å›rodków powodujÄ…cych wymioty, ponieważ dodatkowe poranienie mogÅ‚oby doprowadzić do jeszcze wiÄ™kszego uszkodzenia żoÅ‚Ä…dka lub przeÅ‚yku; w przypadku dostania siÄ™ do żoÅ‚Ä…dka soli metali pomocy udziela lekarz.

 

  • Zatrucia przypadkowo spożytymi substancjami - pić dużo mleka, biaÅ‚ko jaj kurzych, kleik owsiany, ewentualnie podać roztwór mydÅ‚a jako Å›rodek powodujÄ…cy wymioty, aby usnuć truciznÄ™ z żoÅ‚Ä…dka.

 

  • Oparzenia chemiczne - skórÄ™ zawsze najpierw obmywamy silnym strumieniem zimnej wody, a nastÄ™pnie w zależnoÅ›ci od przypadku: 5% roztworem kwaÅ›nego wÄ™glanu sodu -w oparzeniach kwasami albo 1% roztworem kwasu octowego lub kwasu borowego - w oparzeniach wodorotlenkami; w przypadku oparzeÅ„ stężonym kwasem siarkowym kwas ten należy uprzednio zetrzeć suchÄ… Å›ciereczkÄ… szczególnie niebezpieczne sÄ… oparzenia oczu, które przerywamy wodÄ… bieżącÄ… a nastÄ™pnie 1% kwaÅ›nym wÄ™glanem sodu I ponownie wodÄ… należy zawsze udać siÄ™ do okulisty.

 

  • Oparzenia termiczne - skórÄ™ przemywamy etanolem; przy rozlegÅ‚ych i gÅ‚Ä™bokich oparzeniach, przed przybyciem lekarza, należy podawać Å›rodki przeciwbólowe I do picia sÅ‚onÄ… wodÄ™ (2 Å‚yżeczki soli na I litr wody) lub sÅ‚odzonÄ… herbatÄ™ z etanolem.

 

  • Skaleczenia - mniejsze opatruje siÄ™ czysta gazÄ…, jaÅ‚owÄ…, po uprzednim usuniÄ™ciu z rany resztek szkÅ‚a ewentualnie innych ciaÅ‚ obcych I oczyszczeniu rany 70% etanolem lub wodÄ… utlenionÄ… w przypadku silnego krwawienia należy naÅ‚ożyć opaskÄ™ uciskowÄ… powyżej rany (bliżej serca) - jeżeli przeciÄ™ta zostaÅ‚a tÄ™tnica (wypÅ‚ywa pulsujÄ…co krew jasna) lub poniżej rany w razie uszkodzenia żyÅ‚y (krew ciemniejsza, wypÅ‚ywa równym strumieniem); opaskÄ™ uciskowÄ… można pozostawić najwyżej przez 20 minut.

 

  • Porażenie prÄ…dem elektrycznym - należy przede wszystkim wyÅ‚Ä…czyć dopÅ‚yw prÄ…du lub odciÄ…gnąć porażonego suchym drewnianym kijem lub rÄ™koma w suchych rÄ™kawiczkach gumowych czy skórzanych albo zabezpieczonymi jakimkolwiek materiaÅ‚em izolacyjnym; nastÄ™pnie należy stosować sztuczne oddychanie dopóty, dopóki porażony nie odzyska przytomnoÅ›ci i nie zacznie oddychać, po czym poÅ‚ożyć go na kilka godzin w zupeÅ‚nym spokoju i ciepÅ‚o okryć.

 

Åšwidnica, dnia 14.11.2011 r.